Küçük Ayasofya Camii


Küçük Ayasofya Camii, Istanbul, pentax k10d

Küçük Ayasofya Camii, Istanbul, pentax k10d

The Church of Saints Sergios and Bacchos was built by Justinian before he became emperor in 527. It has the form of a vaulted octagon with niches on the diagonal sides that is envelopped by a ambulatory with two storeys. Originally it formed a double church together with the basilica of St. Peter and Paul that disappeared already in the early middle byzantine time

Advertisements

7 responses to “Küçük Ayasofya Camii

 1. Pingback: Tweets that mention Küçük Ayasofya Camii | Istanbul through my eyes -- Topsy.com

 2. Looks like a wonderful place of worship with some fantastic architectural details!

 3. That is so beautiful and the detail is amazing. Lovely photo.

 4. Pingback: Tweets that mention Küçük Ayasofya Camii | Istanbul through my eyes -- Topsy.com

 5. The interior is stunning, although it seems somewhat plainer in detail with plastered walls? was this redone? The tile and mosaics and the columns are stunning examples of exquisite craftsmanship.

  joan

  • Vikipedi, özgür ansiklopedi

   İstanbul’un Küçük Ayasofya semtindeki cami kiliseden camiye çevrilmiştir. 6. yüzyıldaki Ahagios Petros ve Ahagios Paulos Bazilikası 1497’de cami olmuştur. Temelinde 3 metreye 1,8 metrelik blok taşlar kullanılan ender eserlerdendir.

   8 köşeli ana kubbesi bulunmaktadır. Bahçesinin güney kısmında 24 odalı geniş bir bahçesi ve ortasında şadırvanı olan Hüseyin Ağa Medresesi vardır. Medrese Yesevi Vakfı tarfından restore edilmiş ve Türk el sanatlarının hizmetine verilmiştir. Yakınından tren yolu geçer. Solda Kesikbaş Hüseyin Ağa türbesi yer alır.

   Bizans İmparatoru I. İustinianos ve karısı Theodora tarafından 527-536 yılları arasında `Sergios ve Bachos Kilisesi` adıyla yaptırılan ve II. Beyazıt Döneminde (1500 yıllarında) Topkapı Sarayı Dar`üssaade Ağası Hüseyin Ağa tarafından camiye dönüştürülen Küçükayasofya Camii, İstanbul`un en eski Bizans Dönemi yapısı olarak biliniyor. Bina 1836 ve 1956 yıllarında iki onarım görmüş, muhtelif kurşun ve sıvaları yenilenmiş, minare önemli ölçüde onarılmış. Kentin tarihi boyunca geçirdiği yangın, deprem, istila, yağmalama gibi bütün felaketlere direnen bu yapının, varlığını koruması ve geleceğe güçlendirilerek aktarılması İstanbul`un zengin tarihi mirası açısından büyük önem taşıyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s