Pierre Loti Tea Garden istanbul

Pierre Loti tea garden, Pierre Loti cafe

Eyup is not only in the mosques and the cemetery, but also on the wooded hill above, where the extensive tea garden named after the French writer, Pierre Loti, has a wonderful view over the Golden Horn all the way to Eminönü and a great sense of peace, as you take your tea under the trees.

Pierre Loti çay bahçesi (in turkish)

2 responses to “Pierre Loti Tea Garden

  1. Pingback: Tweets that mention Pierre Loti Tea Garden | Istanbul through my eyes -- Topsy.com

  2. Asıl adı Julien Viaud olan Pierre Loti, 1850 yılında Fransa’nın Rochefort kentinde doğmuş, Protestan ve küçük burjuva ailenin 3. çocuğudur. Denizcilik okuyan Pierre Loti 1873′de deniz subayı olur ve 60 yaşına kadar bu mesleğine devam eder.

    Julien Viaud, Fransız edebiyatında 31 yaşından itibaren yazar Pierre Loti adıyla bilinmeye başlar. Otuzlu yaşların başlarında olmasına rağmen bir çok başyapıt değeri taşıyan eserler ortaya çıkarır ve eserleri en çok okunanlar arasına girer. 1891 yılında Academie Française seçilir. 60 yaşında emekli olduğunda Legion d’Honneur nişanı alır.

    Pierre Loti ilk görev yeri olan Akdeniz’e 1876 yılında atandığında, bu yolculuk sırasında tanıştığı İstanbul, en güzel eserlerini verdiği ve doğu mistizmini Avrupa’ya anlattığı eserlerini yazmasına yardımcı olan şehri olur. Denizde geçirdiği 6 yılın ardından İstanbul’da 7,5 ay kalır. Pierre Loti en güzel eserlerinden biri olan Aziyade adlı romanını bu ikamet süresi içinde yazar. Romanında bahsettiği güzel harem gözdesi, rivayetlere göre onun, İstanbul’da gerçekten aşık olduğu bir Osmanlı kızıdır. Pierre Loti daha sonra aralıklarla (toplamda 2,5 yıl) ömrünün bir kısmını geçirdiği İstanbul tüm eserlerinde mekan teşkil etse de, Bursa, İzmir ve Edirne tutkunu olduğu illerimizdendir. Pierre Loti, samimiyeti ve önyargısız yaklaşımıyla Avrupa’da bizi en güzel şekilde temsil etmiş bir Fransız aydınıdır. 1923 yılında ölen Pierre Loti’nin, İstanbul’da Eyüp Mezarlığı yanında şimdilerin çay bahçesi, Pierre Loti’nin İstanbul’da kaldığı zamanlarda, Eyüp’te sık ziyaret ettiği tarihi kahvehaneye verilen isimdir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s